Ospa wietrzna stanowi zakaźną chorobę, która na ogół atakuje małe dzieci. Podczas gdy w przypadku maluchów schorzenie to ma raczej łagodny przebieg, to już ospa u kobiet w ciąży może prowadzić do poważnych powikłań. Dlatego bardzo dużą rolę odgrywają szczepienia profilaktyczne na ospę, które mogą być podawane dzieciom już po ukończeniu dziewiątego miesiąca życia.

W przypadku, kiedy na ospę wietrzną zachoruje dziecko w wieku kilku lat, najczęściej stosowane jest tak zwane leczenie objawowe. Polega ono przede wszystkim na podawaniu maluchowi środków zbijających temperaturę oraz na aplikowaniu preparatów, które będą skutecznie łagodziły objawy swędzenia (związane z pojawieniem się czerwonej wysypki na skórze).

Coraz bardziej popularne staje się leczenie ospy domowymi sposobami, które były niegdyś wykorzystywane przez nasze babcie i prababcie. Trzeba jednak wiedzieć, że tego rodzaju metody raczej nie przyczynią się do całkowitego wyleczenia. Można je natomiast bez obaw potraktować jako uzupełnienie terapii poleconej przez lekarza. Nigdy natomiast nie należy leczyć objawów zarażenia wirusem ospy jedynie domowymi sposobami, gdyż takie metody nie poradzą sobie ze zwalczeniem choroby.

W trakcie ospy wietrznej najbardziej uciążliwa wydaje się być swędząca wysypka. Maluchy na ogół nie traktują poważnie zakazów drapania się, a to z kolei może doprowadzić do rozwoju bakteryjnego zakażenia. Dlatego jeśli dziecku przeszkadza świąd skóry, warto sięgnąć po delikatne zasypki niemowlęce. Można je stosować nawet kilka razy na dzień. Takie preparaty pomogą uniknąć stanów zapalnych na skórze.

Dość dobrym domowym sposobem walki z ospą wydaje się być także kąpiel z dodatkiem roztworu manganianu potasu. Związek ten odznacza się silnymi właściwościami utleniającymi, więc wysusza skórę i ma dodatkowo działanie antybakteryjne. Te części skóry dziecka, na których pojawiła się swędząca wysypka, można też smarować naparem z rumianku.

Dziecko, które zachorowało na ospę wietrzną powinno być kąpane codziennie, a nawet dwa razy w ciągu dnia, jeśli istnieje taka możliwość. Kąpiel oczywiście nie powinna być zbyt długa, aby nie podrażniła skóry. W trakcie kąpieli dobrze powinno sprawdzić się mydło o właściwościach odkażających, o które możemy zapytać na przykład w aptece.

Aby krostki na skórze goiły się jeszcze szybciej, warto zadbać o to, aby maluch był ubierany w cienką odzież wykonaną z naturalnej tkaniny. Najlepiej pod tym względem sprawdzają się cienkie piżamki bawełniane. Trzeba też pamiętać o regularnej zmianie pościeli po przepoceniu. Pościel można prać nawet co dwa-trzy dni.


Warning: file_put_contents(): Only 0 of 15516 bytes written, possibly out of free disk space in /home/fzf/public_html/zjo.pl/wp-content/plugins/comet-cache/src/includes/traits/Ac/ObUtils.php on line 430

Fatal error: Uncaught exception 'Exception' with message 'Comet Cache: failed to write cache file for: `/domowe-sposoby-na-ospe/`; possible permissions issue (or race condition), please check your cache directory: `/home/fzf/public_html/zjo.pl/wp-content/cache/comet-cache/cache`.' in /home/fzf/public_html/zjo.pl/wp-content/plugins/comet-cache/src/includes/traits/Ac/ObUtils.php:435 Stack trace: #0 [internal function]: WebSharks\CometCache\Classes\AdvancedCache->outputBufferCallbackHandler('<!DOCTYPE html ...', 9) #1 /home/fzf/public_html/zjo.pl/wp-includes/functions.php(3729): ob_end_flush() #2 [internal function]: wp_ob_end_flush_all('') #3 /home/fzf/public_html/zjo.pl/wp-includes/class-wp-hook.php(286): call_user_func_array('wp_ob_end_flush...', Array) #4 /home/fzf/public_html/zjo.pl/wp-includes/class-wp-hook.php(310): WP_Hook->apply_filters('', Array) #5 /home/fzf/public_html/zjo.pl/wp-includes/plugin.php(453): WP_Hook->do_action(Array) #6 /home/fzf/public_html/zjo.pl/wp-includes/load.php(679): do_action('shutdown') #7 in /home/fzf/public_html/zjo.pl/wp-content/plugins/comet-cache/src/includes/traits/Ac/ObUtils.php on line 435