Ospa wietrzna, która potocznie nazywana jest także wiatrówką, jest schorzeniem wywoływanym przez ten sam wirus, który może powodować chorobę o nazwie półpasiec. Ospa jest chorobą zakaźną i zarazić jest się nią stosunkowo łatwo, ale na szczęście ospę przechodzi się tylko jeden raz w życiu. Później jesteśmy odporni na wirusa. Stąd wzięło się przekonanie, że im wcześniej zachorujemy na ospę, tym lepiej.

Ospą można zarazić się tylko od drugiego człowieka. Okres zarażenia się wirusem ospy wynosi od około czternastu do nawet dziewiętnastu dni. Warto też dodać, że osoba, która zachorowała już na ospę, zaczyna zarażać na około kilka dni przed pojawieniem się uciążliwej wysypki na skórze. Wirus może się rozprzestrzeniać aż do całkowitego zaschnięcia wykwitów.

Do zarażenia się ospą dochodzi drogą kropelkową. Najczęściej zarażamy się poprzez kontakt z chorymi osobami, a nawet z rzeczami, które mogły być przez taką osobę dotykane. Wirus nie bez powodu został określony mianem wirusa ospy wietrznej – bakterie przenoszą się bardzo szybko i to z prądami powietrza. Poza układem ustrojowym człowieka wirus natomiast ginie bardzo szybko.

Na początku zakażenia wirus ospy wietrznej dostaje się poprzez górne drogi oddechowe do organizmu ludzkiego, a stamtąd późnej trafia do krwiobiegu. Choroba jest wywoływana przez wirus, a jej specyficzną cechą jest swędząca wysypka, która może pojawiać się na całym ciele. Są to skupiska czerwonych grudek, które w ciągu kilkudziesięciu godzin przekształcają się w swędzące pęcherze.

Pierwsze objawy zarażenia się ospą to przede wszystkim wspomniana wyżej wysypka. Wcześniej jednak może pojawić się gorączka, której będą towarzyszyć bóle głowy. Ospa wietrzna objawia się ponadto ogólnym pogorszonym samopoczuciem.

W przypadku, kiedy mamy podejrzenie, że nasze dziecko zostało zarażone ospą wietrzną, warto zamówić wizytę lekarza rodzinnego w domu. W ten sposób nie będziemy musieli zaprowadzać dziecka do przychodni, a tym samym unikniemy sytuacji, w której mogłoby dojść do zarażenia się ospą innych osób.

Aż dziewięćdziesiąt pięć procent przypadków zakażenia się wirusem ospy dotyczy dzieci w wieku szkolnym i przedszkolnym. Maluchy ospą zarażają się bardzo szybko. Najczęściej na tą chorobę zakaźną zapadają dzieci w wieku od dwóch do ośmiu lat.

Ospą mogą zarazić się również osoby dorosłe, a ci niestety znacznie gorzej przechodzą przez to schorzenie. Ospa u dorosłych może prowadzić do niebezpiecznych powikłań, takich jak między innymi zapalenie płuc, mózgu czy nerek. Szczególnie niebezpieczny jest wirus ospy w przypadku kobiet w ciąży, gdyż może on przyczyniać się do jednoczesnego zakażenia płodu. Wówczas istnieje ryzyko pojawienia się wad wrodzonych u noworodka.


Warning: file_put_contents(): Only 0 of 15749 bytes written, possibly out of free disk space in /home/fzf/public_html/zjo.pl/wp-content/plugins/comet-cache/src/includes/traits/Ac/ObUtils.php on line 430

Fatal error: Uncaught exception 'Exception' with message 'Comet Cache: failed to write cache file for: `/jak-mozna-sie-zarazic/`; possible permissions issue (or race condition), please check your cache directory: `/home/fzf/public_html/zjo.pl/wp-content/cache/comet-cache/cache`.' in /home/fzf/public_html/zjo.pl/wp-content/plugins/comet-cache/src/includes/traits/Ac/ObUtils.php:435 Stack trace: #0 [internal function]: WebSharks\CometCache\Classes\AdvancedCache->outputBufferCallbackHandler('<!DOCTYPE html ...', 9) #1 /home/fzf/public_html/zjo.pl/wp-includes/functions.php(3729): ob_end_flush() #2 [internal function]: wp_ob_end_flush_all('') #3 /home/fzf/public_html/zjo.pl/wp-includes/class-wp-hook.php(286): call_user_func_array('wp_ob_end_flush...', Array) #4 /home/fzf/public_html/zjo.pl/wp-includes/class-wp-hook.php(310): WP_Hook->apply_filters('', Array) #5 /home/fzf/public_html/zjo.pl/wp-includes/plugin.php(453): WP_Hook->do_action(Array) #6 /home/fzf/public_html/zjo.pl/wp-includes/load.php(679): do_action('shutdown') #7 [ in /home/fzf/public_html/zjo.pl/wp-content/plugins/comet-cache/src/includes/traits/Ac/ObUtils.php on line 435