Odra, świnka, różyczka – to tylko kilka nazw popularnych chorób wieku dziecięcego. Jednak jednym z najpowszechniej występujących schorzeń u dzieci w wieku szkolnym i przedszkolnym jest ospa wietrzna. Przebieg ospy u dzieci jest najczęściej łagodny, jednak chorobie towarzyszy gorączka oraz ogólne osłabienie.

Cechą charakterystyczną ospy wietrznej jest uciążliwa czerwona wysypka, która niestety bywa bardzo swędząca. Po upływie kilku dni wysypka ta przekształca się w pęcherze. Do zakażenia się tą najczęstszą chorobą wieku dziecięcego dochodzi drogą kropelkową, a więc poprzez kontakt z chorą osobą. Początkowo trudne jest jednoznaczne rozpoznanie choroby, gdyż w pierwszych dniach może jej towarzyszyć jedynie stan gorączkowy.

Właściwe zdiagnozowanie ospy jest możliwe dopiero w momencie wystąpienia specyficznej wysypki. Wykwity mają postać wspomnianych już wyżej pęcherzyków, które są wypełnione jasnym płynem. Podobne pęcherzyki mogą pojawić się także na śluzówkach jamy ustnej oraz narządów płciowych, ale w tych miejscach na ogół występują nieco rzadziej.

Ospa jako popularna choroba wieku dziecięcego w przypadku maluchów nie jest schorzeniem niebezpiecznym. Po pęknięciu pęcherzyków, dochodzi do pojawienia się strupków. W tym momencie dziecko może jeszcze zarazić skórę wirusami bakteryjnymi – ale można temu w prosty sposób zapobiegać. Można stosować lecznicze kąpiele oraz zakładać dzieciom lekkie, bawełniane ubrania.

W przypadku dzieci dość rzadko występują powikłania po ospie wietrznej. Dość często po chorobie pozostają blizny, ale nie jest to niebezpieczne powikłanie. Jednak może dojść na przykład do nietypowych objawów ze strony ośrodkowego układu nerwowego. Jeśli zauważymy u malucha na przykład zaburzenia równowagi, wówczas należy możliwie jak najszybciej skontaktować się z lekarzem specjalistą.

W trakcie przechodzenia tej najczęściej występujących chorób wieku dziecięcego, warto zadbać o właściwą pielęgnację skóry malucha. Kwestią priorytetową jest przede wszystkim łagodzenie objawów świądu, aby zminimalizować ryzyko wystąpienia nadkażeń bakteryjnych.

Zaleca się stosowanie miejscowych preparatów zmniejszających uczucie swędzenia oraz posiadających działanie odkażające (mogą być maści czy płynne pudry, które są do nabycia w aptekach). Dziecko ponadto należy kąpać w ciepłej wodzie, a także regularnie obcinać mu paznokcie (zmniejszymy ryzyko zadrapań i zakażenia się bakteriami paciorkowca czy gronkowca). Dzieciom w trakcie trwania ospy można też podawać odpowiednie preparaty immunologiczne w celu zwiększenia odporności, ale tylko po wcześniejszym skonsultowaniu się z lekarzem.


Warning: file_put_contents(): Only 0 of 15700 bytes written, possibly out of free disk space in /home/fzf/public_html/zjo.pl/wp-content/plugins/comet-cache/src/includes/traits/Ac/ObUtils.php on line 430

Fatal error: Uncaught exception 'Exception' with message 'Comet Cache: failed to write cache file for: `/najczestsza-choroba-wieku-dzieciecego/`; possible permissions issue (or race condition), please check your cache directory: `/home/fzf/public_html/zjo.pl/wp-content/cache/comet-cache/cache`.' in /home/fzf/public_html/zjo.pl/wp-content/plugins/comet-cache/src/includes/traits/Ac/ObUtils.php:435 Stack trace: #0 [internal function]: WebSharks\CometCache\Classes\AdvancedCache->outputBufferCallbackHandler('<!DOCTYPE html ...', 9) #1 /home/fzf/public_html/zjo.pl/wp-includes/functions.php(3729): ob_end_flush() #2 [internal function]: wp_ob_end_flush_all('') #3 /home/fzf/public_html/zjo.pl/wp-includes/class-wp-hook.php(286): call_user_func_array('wp_ob_end_flush...', Array) #4 /home/fzf/public_html/zjo.pl/wp-includes/class-wp-hook.php(310): WP_Hook->apply_filters('', Array) #5 /home/fzf/public_html/zjo.pl/wp-includes/plugin.php(453): WP_Hook->do_action(Array) #6 /home/fzf/public_html/zjo.pl/wp-includes/load.php(679): do_action( in /home/fzf/public_html/zjo.pl/wp-content/plugins/comet-cache/src/includes/traits/Ac/ObUtils.php on line 435