Półpasiec jest chorobą zakaźną, którą wywołuje ten sam wirus, co ospę wietrzną. Podczas gdy ospa stanowi jedną z najbardziej popularnych chorób wieku dziecięcego, to na półpasiec najczęściej chorują osoby dorosłe. Co więcej, na to schorzenie zapadają przede wszystkim ci, którzy w przeszłości przeszli już ospę.

Półpasiec i ospa wietrzna to choroby, które w rzeczywistości są efektem działania jednego i tego samego wirusa. Po wyleczeniu ospy, wirus najczęściej pozostaje nieaktywny i znajduje się w stanie uśpienia. Jednak jeśli po jakimś czasie dojdzie do ponownego zetknięcia z wirusem, wówczas może nastąpić reaktywacja choroby, która tym razem da o sobie znać właśnie jako półpasiec.

Wyróżnia się wiele odmian półpaśca, ale najbardziej charakterystyczną cechą tej choroby jest zaatakowanie przez wirus połowy ciała. Pierwsze objawy półpaśca najczęściej pojawiają się na twarzy. Jeśli mamy do czynienia z ciężką odmianą półpaśca, wówczas może rozwinąć się półpasiec uszny lub oczny. Nieco rzadziej dochodzi natomiast do rozwoju półpaśca w postaci krwotocznej bądź zgorzelinowej.

Pierwszym objawem półpaśca jako choroby zakaźnej jest pojawienie się na skórze wykwitów i pęcherzyków, którym towarzyszy palący ból. Mogą one utrzymywać się nawet przez kilka tygodni. Z rozsianą postacią półpaśca najczęściej borykają się osoby cierpiące na cukrzycę oraz inne schorzenia związane z przemianą materii. Niekiedy chorobie może też towarzyszyć ból brzucha (może to wskazywać na rzadki typ półpaśca, który objął organy wewnętrzne).

Charakterystycznym objawem półpaśca jest także mrowienie i ogólne złe samopoczucie. Do tego mogą dochodzić bóle głowy oraz podwyższona temperatura. Pierwsze symptomy nie zawsze od razu wskazują na rozwój półpaśca. Zdiagnozowanie choroby jest możliwe po pojawieniu się najbardziej typowego objawu, którym są wyżej wspomniane już pęcherzyki na skórze.

Leczenie półpaśca polega w głównej mierze na aplikowaniu pacjentowi preparatów, które zwalczają i łagodzą objawy choroby. Są to najczęściej środki o działaniu antybakteryjnym, ściągającym oraz odkażającym. Dość dobrze sprawdzają się także preparaty, które znieczulają miejscowo chore miejsca.

Podczas terapii stosuje się ponadto leki przeciwbólowe, które mogą być podawane osobie chorej w formie doustnej bądź w formie środków przeznaczonych do użytku zewnętrznego (maści, pudry). W okresie choroby nie zaleca się długiego moczenia skóry (na przykład w trakcie kąpieli), gdyż może to przyczynić się do wydłużenia czasu leczenia. U niektórych osób po zakończeniu leczenia półpaśca konieczne jest także podawanie leków zwiększających odporność organizmu.


Warning: file_put_contents(): Only 0 of 15795 bytes written, possibly out of free disk space in /home/fzf/public_html/zjo.pl/wp-content/plugins/comet-cache/src/includes/traits/Ac/ObUtils.php on line 430

Fatal error: Uncaught exception 'Exception' with message 'Comet Cache: failed to write cache file for: `/polpasiec-objawy-leczenie-zarazenie-sie/`; possible permissions issue (or race condition), please check your cache directory: `/home/fzf/public_html/zjo.pl/wp-content/cache/comet-cache/cache`.' in /home/fzf/public_html/zjo.pl/wp-content/plugins/comet-cache/src/includes/traits/Ac/ObUtils.php:435 Stack trace: #0 [internal function]: WebSharks\CometCache\Classes\AdvancedCache->outputBufferCallbackHandler('<!DOCTYPE html ...', 9) #1 /home/fzf/public_html/zjo.pl/wp-includes/functions.php(3729): ob_end_flush() #2 [internal function]: wp_ob_end_flush_all('') #3 /home/fzf/public_html/zjo.pl/wp-includes/class-wp-hook.php(286): call_user_func_array('wp_ob_end_flush...', Array) #4 /home/fzf/public_html/zjo.pl/wp-includes/class-wp-hook.php(310): WP_Hook->apply_filters('', Array) #5 /home/fzf/public_html/zjo.pl/wp-includes/plugin.php(453): WP_Hook->do_action(Array) #6 /home/fzf/public_html/zjo.pl/wp-includes/load.php(679): do_actio in /home/fzf/public_html/zjo.pl/wp-content/plugins/comet-cache/src/includes/traits/Ac/ObUtils.php on line 435