Wirus ospy wietrznej jest wyjątkowo zakaźny, więc zarazić się nim jest właściwie bardzo łatwo. Głównym sposobem zarażenia się ospą jest kontakt z chorą osobą bądź z przedmiotami, które są przez nią używane. Ospa najczęściej atakuje dzieci w wieku przedszkolnym i jest taką samą chorobą, jak różyczka, odra czy świnka. Są to najbardziej popularne schorzenia wieku dziecięcego.

Chociaż sama nazwa „ospa wietrzna” nie wzbudza już w nas powszechnego strachu, to jednak obawy najczęściej pojawiają się w związku z powikłaniami po ospie. Trzeba jednak zaznaczyć, że zdecydowana większość dzieci przechodzi ospę łagodnie, więc choroba na ogół nie pozostawia po sobie poważniejszych problemów. Niekiedy są to blizny, które są efektem ranek i strupków z nich odpadających.

Wirus ospy wietrznej jest dość blisko spokrewniony z wirusem półpaśca oraz opryszczki, o czym warto pamiętać. Wirus ospy może po latach uaktywnić się, a wówczas najczęściej dochodzi do rozwoju choroby o nazwie półpasiec. Jest to schorzenie zakaźne, które objawia się wysypką występującą najczęściej w okolic szyi i twarzy bądź tułowia (klatka piersiowa). Jednak taka choroba może nas zaatakować nawet po kilkunastu latach od przejścia ospy.

O wiele poważniejsze są natomiast powikłania ospy u dorosłych, które mogą rozwinąć się po zakończonej ospie. Dorośli zazwyczaj znacznie gorzej przechodzą ospę niż dzieci (z wysoką gorączką), a ponadto są narażeni na szereg rozmaitych powikłań, które mogą stać się nawet przyczyną utraty zdrowia bądź życia. Takich powikłań z całą pewnością nie wolno więc lekceważyć.

W przypadku osób dorosłych ospa wietrzna może doprowadzić do zapalenia płuc, zapalenia opon mózgowych czy zapalenia wątroby. Infekcja wirusem ospy może ponadto spowodować zapalenie nerek, chorobę ucha środkowego (schorzenie to może przekształcić się w niebezpieczne zakażenie bakteryjne) oraz zapalenie stawów. Szczególnie groźne dla życia i zdrowia jest powikłanie po ospie w postaci zapalenia mózgu – powinno być ono jak najszybciej leczone w warunkach szpitalnych.

Nie wolno również zapominać o powikłaniach po ospie, które grożą kobietom spodziewającym się dziecka. Ospa w ciąży może być także bardzo niebezpieczna, zwłaszcza jeśli przyszła mama zachoruje na nią w pierwszym trymestrze ciąży. Wówczas bowiem istnieje duże prawdopodobieństwa rozwoju wad wrodzonych u nienarodzonego jeszcze dziecka. Ospa wietrzna stanowi ponadto poważne zagrożenie także na kilka dni przed planowanym terminem porodu – wówczas może nawet dojść do śmierci noworodka.


Warning: file_put_contents(): Only 0 of 15605 bytes written, possibly out of free disk space in /home/fzf/public_html/zjo.pl/wp-content/plugins/comet-cache/src/includes/traits/Ac/ObUtils.php on line 430

Fatal error: Uncaught exception 'Exception' with message 'Comet Cache: failed to write cache file for: `/powiklania-choroby-u-doroslych/`; possible permissions issue (or race condition), please check your cache directory: `/home/fzf/public_html/zjo.pl/wp-content/cache/comet-cache/cache`.' in /home/fzf/public_html/zjo.pl/wp-content/plugins/comet-cache/src/includes/traits/Ac/ObUtils.php:435 Stack trace: #0 [internal function]: WebSharks\CometCache\Classes\AdvancedCache->outputBufferCallbackHandler('<!DOCTYPE html ...', 9) #1 /home/fzf/public_html/zjo.pl/wp-includes/functions.php(3729): ob_end_flush() #2 [internal function]: wp_ob_end_flush_all('') #3 /home/fzf/public_html/zjo.pl/wp-includes/class-wp-hook.php(286): call_user_func_array('wp_ob_end_flush...', Array) #4 /home/fzf/public_html/zjo.pl/wp-includes/class-wp-hook.php(310): WP_Hook->apply_filters('', Array) #5 /home/fzf/public_html/zjo.pl/wp-includes/plugin.php(453): WP_Hook->do_action(Array) #6 /home/fzf/public_html/zjo.pl/wp-includes/load.php(679): do_action('shutdo in /home/fzf/public_html/zjo.pl/wp-content/plugins/comet-cache/src/includes/traits/Ac/ObUtils.php on line 435