Ospa wietrzna jest dokuczliwą chorobą zakaźną, która najczęściej atakuje dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym. Czas trwania ospy jest uzależniony od wielu czynników, jednak taka najbardziej typowa ospa wietrzna trwa przez około siedem dni. Chorobie tej towarzyszy zazwyczaj gorączka, ogólne osłabienie oraz czerwona wysypka.

Ospa wietrzna, czyli varicella, stosunkowo rzadko występuje u niemowląt, które są karmione mlekiem matki. Wszystko to dlatego, że taki maluch jest skutecznie chroniony przed wirusami wraz z dostarczanym pokarmem. Ryzyko zachorowania na ospę u niemowląt gwałtownie wzrasta jednak w sytuacjach, kiedy matka nie przechodziła tej zakaźnej choroby i nie posiada przeciwciał przeciw niej.

Pierwsze symptomy ospy u niemowląt nie są dość jednoznaczne. Najczęściej maluch ma gorączkę lub stan gorączkowy, często popłakuje i nie chce jeść. Niemowlę może też być apatyczne. Gdy wkrótce potem na jego ciele pojawi się czerwona wysypka w postaci skupisk grudek, wtedy możemy podejrzewać, że niemowlę zaraziło się wirusem ospy wietrznej.

Wirus ospy bardzo łatwo przenosi się razem z powietrzem, dlatego o zarażenie się chorobą właściwie jest nietrudno. Szczególnie podatne na zarażenie się tym schorzeniem są dzieci uczęszczające do przedszkola. Ospą można zarazić się drogą kropelkową, a więc w momencie, kiedy jakieś dziecko kaszle bądź kicha. Co więcej, na ospę można zachorować także poprzez kontakt z rzeczami, z których korzysta chora osoba.

Leczenie ospy u niemowląt i dzieci w wieku przedszkolnym polega w głównej mierze na podawaniu odpowiednich preparatów przeciwgorączkowych oraz łagodzących objawy swędzenia. Dodatkowo maluchom można aplikować leki przeciwwirusowe, które mogą skrócić czas trwania choroby. W przypadku niemowląt konieczna jest codzienna kąpiel w ciepłej wodzie. Trzeba jednak pamiętać, że pęcherzyki nie mogą namakać, więc kąpiel powinna być krótka.

Ospą wietrzną mogą zarażać się także starsze dzieci. Szczególnie podatne na ospę wietrzną są te osoby, które nie przechodziły jej we wczesnym dzieciństwie. U nastolatków zarażonych wirusem ospy także stosuje się leczenie objawowe, a więc podaje się środki zbijające gorączkę oraz łagodzące objawy swędzenia.

Nastolatki o wiele częściej niż młodsze dzieci są narażone na poważne powikłanie ospy wietrznej, którym jest ropne zakażenie skóry. Jednak jeśli dziecko jest leczone w prawidłowy sposób i środki farmakologiczne są stosowane zgodnie z zaleceniami lekarza, wówczas do rozwoju takiego powikłania raczej nie dojdzie.


Warning: file_put_contents(): Only 0 of 15642 bytes written, possibly out of free disk space in /home/fzf/public_html/zjo.pl/wp-content/plugins/comet-cache/src/includes/traits/Ac/ObUtils.php on line 430

Fatal error: Uncaught exception 'Exception' with message 'Comet Cache: failed to write cache file for: `/varicella-u-niemowlat-przedszkolakow-nastolatkow/`; possible permissions issue (or race condition), please check your cache directory: `/home/fzf/public_html/zjo.pl/wp-content/cache/comet-cache/cache`.' in /home/fzf/public_html/zjo.pl/wp-content/plugins/comet-cache/src/includes/traits/Ac/ObUtils.php:435 Stack trace: #0 [internal function]: WebSharks\CometCache\Classes\AdvancedCache->outputBufferCallbackHandler('<!DOCTYPE html ...', 9) #1 /home/fzf/public_html/zjo.pl/wp-includes/functions.php(3729): ob_end_flush() #2 [internal function]: wp_ob_end_flush_all('') #3 /home/fzf/public_html/zjo.pl/wp-includes/class-wp-hook.php(286): call_user_func_array('wp_ob_end_flush...', Array) #4 /home/fzf/public_html/zjo.pl/wp-includes/class-wp-hook.php(310): WP_Hook->apply_filters('', Array) #5 /home/fzf/public_html/zjo.pl/wp-includes/plugin.php(453): WP_Hook->do_action(Array) #6 /home/fzf/public_html/zjo.pl/wp-includes/load.php(679): in /home/fzf/public_html/zjo.pl/wp-content/plugins/comet-cache/src/includes/traits/Ac/ObUtils.php on line 435